9 Eylül 2016

kuantum teorisi felsefe ve tanrı,caner taslaman...

 bu kitap caner hocanın yazdığı kitaplar arasında bence en ağır olanıydı.ilk bölüm kuantum teorisinden oluşurken ikinci bölüm kuantum teorisinin din felsefesi üzerineydi.felsefe bölmünü çok sevdim.felsefe bölümünü çok sevmeme rağmen bu bölüm bile oldukça ağırdı.ama hocanın tüm kitaplarını okumaya azmü cezmü kast eylemiş ben hocaya ait bir kitabı daha devirmiş olmanın  şeref ve mutluluğunu yaşıyorum :)
stephen hawking okumayı seviyorsanız bu kitabı da seveceksiniz,felsefe seviyorsanız bu kitabı yine seveceksiniz.tavsiye ederi ve bir kez daha okuyacağımı buradan size bildiririm :)

hocaya ait diğer kitap yazıları:Ku'ran ve bilimsel zihnin inşası
Allah'ın varlığının on iki delili
Tanrı parçacığı felsefi ve teolojik değerlendirmeler
terörün ve cihadın retoriği
arzulardan Allah'a
modern bilim,felsefe ve tanrı
ahlak felsefe ve Allah
kuantum teorisi felsefe ve tanrı

arka kapak:
Kuantum teorisi evren anlayışımızda hangi köklü değişiklikleri yapmıştır? Kuantum teorisine dayanılarak 'doğanın teolojisi' nasıl yapılabilir? Bu teorinin ortaya konulmasının sonucunda Kanî'm, Spinoza'nın, Leibniz'in felsefelerinde hangi düzeltmelerin yapılması gerekmektedir? Jeolojik fikirler arasındaki tercihte bilimin rolü nedir? Metafizik tercihler, kuantum teorisi nin yorum lanışında ne tür farklar oluşturmaktadır? Tamamlayıcılık İlkesi ve Belirsizlik İlkesi hangi farklı şekillerde anlaşılabilir? Bu teoriyle ortaya çıkan indeterminizm ontolojik mi, epistemolojik midir? Evrende 'ontolojik şans' var mıdır? Bohr'la Einstein arasındaki tartışmanın galibi kimdir? Schrödinger'in kedisiyle ne anlatılmak istenmiştir? Doğa yasalarının ontolojik statüsüne ne gibi farklı yaklaşımlar vardır? Tanrısal etkinlik, kuantum belirsizliklerinin belirlenmesi olarak değerlendirilebilir mi? Kuantum teorisi mucizeler, özgür irade ve kötülük sorunu hakkında binlerce yıldır yapılan tartışmalara yeni açılımlar getirebilir mi? Bunlar ve benzeri daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor. Kuantum teorisinin felsefi ve teolojik açıdan ele alınmasını önemli bulanlara bu kitabı mutlaka tavsiye ediyoruz.


kuantum teorisi belgesel


keyifli okumalar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)