19 Mayıs 2016

modern bilim felsefe ve tanrı,prof.dr. caner taslaman.

bu kitap caner hocanın okuduğum altıncı kitabı oldu ve okuduklarım arasında dili en ağır olanıydı.
ben büyük bir anlama merakı içinde keyifle okudum,çok öğretici bir kitaptı.
bilme,fiziğe ve felsefeye meraklıysan muhakkak okuyun,ben gibi caner hoca hayranı iseniz hiç kaçırmayın derim.ama dediğim gibi bu kitabın dili ağır ama insana okudukça kendini bilgi anlamında güçlü hissettiren bir kitap.Teolojik fikirler arasındaki tercihte bilmin rolü nedir?
Entropi yasasının , evrenin başını ve sonunun olduğunu göstermesi felsefi ve teolojik açıdan neden önemlidir? Entropi yasası evrendeki olgulardan yola çıkarak Tanrı´nın varlığını temellendirmeye çalışan tasarım delilini desteklemekte midir? İzafiyet teorisi ile değerlerin izafiliği arasında bir ilişki var mıdır? İzafiyet teorisi ile zaman anlayışında gerçekleşen devrimci değişiklik, Tanrı-evren ilişkisi konusu ele alınırken ne gibi katkılar yapılabilir? Kuantum teorisinin evren anlayışında yaptığı köklü değişiklikler nelerdir? Tanrısal etkinlik, kuantum belirsizliklerinin belirlenmesi olarak ele alınabilir mi?
Kuantum teorisi özgür irade sorununun çözümüne katkı yapabilir mi? Materyalist yaklaşımlarla insan zihni başarıyla açıklanabilmiş midir? İnsan bilinci yapay zekalarla taklit edilebilir mi? Bunlar ve benzeri daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor. Modern bilimin konularının felsefi ve teolojik açıdan ele alınmasını önemli bulanlara bu kitabı mutlaka tavsiye ediyoruz.

beyaz olanlardan bir şeçki hazırladım:)

kıştan bir ders çalışma hali :)
caner hoca eşliğinde:)


şu borda kitaaplara sıra geldi artık.
yuppisi :)


keyifli okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)