7 Kasım 2016

duygular ya da ruh halleri,descartes..

duygular ya da ruh halleri çok rahat okunan felsefi bir inceleme.descartes zaten en sevdiğim dört filozoftan biri.diğer üçüne gelince:jhon locke,david hume ve immanuel kant.
descartes,çok keyifle okunan bir feylesof ya ben bayılıyorum decar abime :))

bu kitap,prenses elisabeth ve hollan'da da bulunan  utretch üniversitesinin bir prof.'yla yapılan mektuplaşmalardan oluşuyor.duyguların ruhta oluşum halleri ve bedene sirayet şekillerinin anlatılması.temel altı duygudan yola çıkıp,ruhta oluşan tüm duygular irdeleniyor.sanki daha çok kişisel gelişim kitabı okuyormuş hissine kapıldığınız bir felsefe kitabı.

dekar abimin diğer kitapları siparişte,yani yolda elimde de iki tane daha var ara vermeden descarteslerimi bitirmek jhon locke ve sipinoza ile devam etmek ve bir an evvel  kant'a ulaşmak istiyorum.


arka kapak:

İlk defa Latinceden Türkçeye çevrilen Duygular ya da Ruh Halleri, Descartes'ın Utretch Üniversitesi'nden tıp profesörü Henricus Regius ve Prenses Elisabeth'le mektuplaşmaları sırasında şekillenmiş, Prenses Elisabeth'in meraklı soru ve sorgulamalarıyla gitgide genişleyerek kapsamlı bir çalışmaya dönüşmüş ve kaleme aldığı son eseri olarak düşünce tarihinde ayrıcalıklı bir yer edinmiştir.


İnsanın iç dünyasının mantık örgüsü içinde madde madde çözümlendiği, tecrübenin de işe katılarak tek tek tanımlandığı, deyim yerindeyse insanın duygu dünyasının bir haritasının çıkarıldığı bu eser, beden-ruh ikilemi ve insan psikolojisi konularında çağdaş felsefenin adeta başvuru kaynağı olmuş, başta Spinoza olmak üzere pek çok çağdaş filozofa yepyeni tartışmaların kapısını aralamıştır.
(Tanıtım Bülteninden)

keyifli okumalar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)