16 Kasım 2016

hayalet süvari,washington ırving..

Kitap için her ne kadar Edgar Allan Poe,Melville gibi yazarları cesaretlendirdiği söylense de bence Supernatural dizisinin vasat bir bölümü gibiydi.Iki ayrı hikayeden oluşan ve Amerikan kültüründe sürekli atıfta bulunulduğu söylenilen kitap benim çok merakımı karşılamadı.Çaçabuk okunulan akıcı bir dil,doğa üstü iki hikaye hepsi bukadarcıkun.😶😶


ben kitabı hayalet süvari filminden dolayı merak edip almıştıma ama film her ne kadar kitaptan esinlenilerek çevrilmiş olsa da pek alakalı değiller.


Rip Van Winkle", bir Amerikan Bağımsızlık Savaşı hikâyesi. Dağlarda gezinirken hayaletlerin ikram ettiği içkiden içip yirmi yıl boyunca uykuya mahkûm olan Winkle nihayet uyanıp kasabasının yolunu tutar. Ama her şeyi yerli yerinde bulabilecek midir?

1780'lerde Hollandalıların yaşadığı ücra bir vadide geçen "Başsız Süvari" hikâyesindeyse Connecticutlı, batıl inançlı bir okul öğretmeni olan Ichabod Crane'le karşılaşıyoruz. Bir Alman askerinin hayaleti, başsız bir süvari, Crane'e musallat olur. Başsız Süvari, Amerikan Bağımsızlık Savaşında kaybettiği kafasını aramak için geceleri keşfe çıkmaktadır. 

Amerikalı yazar Washington Irving'in 1820'de yayımlanan "Başsız Süvari" ve "Rip Van Winkle" Amerika'nın ilk masalları arasında yer alır. Hâlâ okunmaya devam eden bu iki hikâye İngiltere'de yazılmıştır.

Charles Dickens'ın Bir Noel Şarkısı adlı novellasına da ilham veren Irving, Poe, Longfellow, Melville gibi yazarları cesaretlendirmiştir. Rip Van Winkle'ı, Ichabod Crane'i ve Başsız Süvari'yi Amerikan kültüründe sürekli atıfta bulunulan önemli bir yere sahiptir.

(Tanıtım Bülteninden)

keyifli okumalar...


gelelim filmine:

tim burton'nun yönettiği filmin yapım yılı 1999.
başroller de :johnny deep,christiana ricci var.
hayalet süvari kitabından esinlenilerek yapılmış filmin imdb o-puanı:7,5kitap çok keyifli olmasa da film gerçekten keyifli.tavsiye ederim.özellikle tim burthon ve johnny deep ortaklığı kaçmaz ;)


.trailer:


iyi eyirler..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)