10 Kasım 2016

alice kuantum diyarında bir fizik alagorisi,robert gilmore 2..

enn çok istediğim kitaplardan biri.amma bu kitap kara borsaya düşmüş a dostlaaar.nette fiyatı yer yer 135 tl'ye kadar çıkıyor. o_O
bu ne iş yav.
gören,duyan,bilen varsa bana haber verisn ben çok istiyorum bu kitabı bea..
daha evvelden paylaşmış olmalıyım diye düşünüyorum amma blogda ben bile bulamadım :/
yorgunum zahir....
Alice yine küçülücek, üstelik nükleer bir parçacık kadar olacak, fakat bur defa bir tavşan deliğinden düşmeyecek. Alice'in gideceği yer Kuantum Diyarı. 

Peki Kuantum Diyarı nedir? Bir atomdan bile küçük olan, entelektüel bir eğlence parkı düşünün. Bu eğlence parkındaki her düzenek, her oyun ve ilgi çekici nesne, kuantum mekaniğinin değişik bir özelliğini açıklıyor. Doğaya ve nesneye ilişkin konularda çoğumuzun aklını karıştıran olay ve süreçlerin kuramsal çerçevesi, doğru ve anlaşılır açıklamalarla bu eğlence parkında bulunuyor. 
Düş dünyasını ve bilimi ustalıkla birleştiren, Bristol Üniversitesi fizik bölümünden Robert Gilmore, Alice'in yolculuklarının alegorisini kullanarak kuantum dünyasının önemli noktalarını kolay anlaşılır bir zemine oturtuyor. İçinde bulunduğumuz dünyanın anlaşılması zor, fakat bir o kadar da gerekli bir kavramı olan kuantum fiziğini anlamak siteyenler için sevimli bir başucu kitabı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails