25 Aralık 2015

İslam Düşüncesinde Din Felsefeleri,Prof.Dr.Necip Taylannecip taylan hocanın kitaplarını n hiç düşünmeden gözü kapalı alır ve okurum.felsefe bu kadar akıcı dille yazılır...
bu kitabı geçen sene el-aziz'de formasyondayken almış ve fakülte hocama göstermiştim o da bana bu kitabı yüksek lisans yaparken okuduğunu söylemişti.ben ise bu kitabı yüksek lisans yapmazkene okumanın şerefini yaşıyorum.ayrıca bir hayli felsefi bilgi biriktirmiş olmalıyım ki kitabı okurken hiç mi hiç zorlanmadım bikerem :)
felsefe severlere bu kitabı şiddet içermeyen bir şiddetle öneririm.:)


Bu kitaptan amacımız İslam düşüncesi ve medeniyetine öncesi ve sonrasıyla evrensel ilişkiler kurabilme imkanı sağlayan felsefe hareketini bütünüyle tasvir etmek olmayıp sadece günümüz din felsefesinin de esas problemlerinden olan Tanrı Tanrı aiem ilişkisi Vahiy Nübüvvet Eskatolojik problemler ve bunlara bağlı olarak felsefe din akıl nass münasebetlerini özellikle Grekhelenistik etkileri taşıyan felasifeye bağlı kalarak kronolojik bir seyir içinde tanımaya çalışmakla sınırlıdır. İslam düşüncesinin umumi yapısı dikkate alındığında bu çalışmayla anılan problemlerin sadece bir bölümünün irdelendiği ortadadır. Zira çeşitliliği içinde mistik hareket tasavvuf başlı başına Gazzali ve İbn Arabi ve nihayet Ortaçağlardan geçerek İslam düşüncesinin insanlık düşüncesi içinde kendisinin nerede bulunduğunu soruşturmaya başlamasıyla birlikte 19. yüzyıldan günümüze anılan problemlerle birlikte bütünüyle yeniden sorgulanması bir zorunluluktur. Biz bu araştırmanın devamı olarak düşündüğümüz böyle bir gayretin kendimiz ve başkaları adına bir sorumluluk olduğu kanaatini taşıyoruz.


Allam lütfen felsefeden yüksek lisans yapmamı nasip ve kısmet et.AMİNNNNN.
felsefe içerikli okumalar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails