28 Aralık 2015

Ateşi yakalamak,Suzanne Colins


ikinci kitabın sanki heyecanı biraz eksikti ama ilk kitap hakkında ki yorumlarım bu kitap içinde geçerli.ilk kitap yorumum için buraya tıklayınız.
edebiyaı eksik hatta neredeyse hiç olmayan ama bilim kurgusu ve felsefesi gayet yerinde olan bir kitaptı.olayların birinci tekil kişi ağzından başarılı anlatımı sizi kiabın içine daha çok çekiyor.ancak tüm filmleri izleyen biri olarak söyleyeyim özellikle ikinci filmde çok ayrıntı havada kalırken serinin bu ikinci kitabı sayesinde tüm o ayrıntıların altı doluyor.
çok söze gerek yok bilim kurgu severlerin okuması,es geçmemesi gereken biri seri.


arka kapak
Capitol mutsuz, huzursuzluk artıyor. Ateşle dans eden kız bir kıvılcım yaktı, yerin altından yükselen isyan şimdi patlama noktasında!Kıvılcımlar parlıyor, alevler yayılıyor ve capitol intikam istiyor.Suzanne Collins'in çok satan açlık oyunlarının ikinci kitabı Ateşi Yakalamak 5 Eylül'de çıkıyor. "Açlık Oyunları Serisi, insanı meraktan çatlatan, gerilim dolu, müthiş akıcı ve inanılmaz sarsıcı! Elimden bir türlü bırakamadım. Bağımlısı oldum!" 
-Stephen King-

Sabırsızlıkla çıkmasını beklediğim fenomen kitap Açlık Oyunları'nın devamı olan Ateşi Yakalamak kitabını erkenden okuma fırsatı buldum.. Benim yüksek beklentilerimi haklı çıkartmakla kalmamakla birlikte bunun çok üstüne çıktı. Bu kitap Açlık Oyunları kadar heyecanlı fakat daha bir yürek burkucu çünkü zaten karakterleri tanıyorsunuz, zaten onlarla birlikte zorluklara göğüs germiştiniz. Suzanne hikayenin gerçekleştiği yerleri ummadığım yerlere taşımış ve o bu çok zor yerleri seçmekten hiç çekinmemiş. Olağanüstü. Bu kitabı okurken uykunuzu erteleyeceksiniz. Çıktığı andan itibaren listeleri altüst edecek. Tavsiyem o sabah için hazırlanın ve takviminizi ona göre ayarlayın.
-Stephenie Meyer-

"Zekice kurgulanmış ve çok akıcı bir kitap! Büyüleyici."-John Green-"Bilimkurgu, heyecan, gerilim ve aşkın muhteşem bir karışımı."-USA Today-"Nefes Kesiyor"-Publisher Weekly-"Aksiyon, Entrika, Aşk. Kesinlikle mükemmel."
-Kirkus Reviews-

sıra geldi enn son kitaba..

vikipedi
Ateşi YakalamakYeraltı Günlükleri Serisinin yazarı Suzanne Collins tarafından yazılan bilim kurgu serisi Açlık Oyunları'nın ikinci romanıdır. 2008 yılı bestseller kitabı olan açlık oyunlarının devamı olarak, hikâye Katniss Everdeen ve kurgusal ve fütüristik ülke olan Panem'in hikâyesi olarak devam ediyor. Bir önceki romandaki olayların devamı olarak, baskıcı Capitol'a karşı isyan başlamış ve Katniss ve haraç dostu Peeta Mellark Açlık Oyunları'nın özel bir versiyonu için arenaya dönmeye zorlanmışlardır. Kitap 1 Eylül 2009 tarihinde basılmıştır ve arkasından elektronik kitap ve sesli kitapları piyasaya sürülmüştür. Kitabın filmi ise 22 Kasım 2013 tarihinde vizyona girmiştir.
Ana temaları hayatta kalma, devlet hakimiyeti, bağımsızlık ve dayanışmanın karşılıklı mücadelesini konu alır. Ateşi yakalamak çoğunlukla olumlu eleştiri almıştır. Eleştirmen yazım şeklini, sonunu ve Katniss karakterinin gelişimini övdüler. Serinin üçüncü ve son kitabı alaycı kuş ise 24 Ağustos 2010 tarihinde piyasaya sürülmüştür.
Ateşi Yakalamak bir zamanlar ABD ve Kanada'nın yer aldığı, Panem olarak adlandırılan kurgusal bir ülkede geçmektedir. The Capitol, baş şehir ve hükümetin bulunduğu Kayalak Dağları(Rocky Mountains) olarak adlandırılan bir bölgededir. Katniss'in evi olan Mıntıka 12, Appalachian bölgesinde kömürce zengin maden yataklarının olduğu yerdedir. Toplam olarak 12 Mıntıka bulunmakla beraber, bir zamanlar Capitol'e başlattığı isyan sonrası yok edilen mıntıka ile toplam 13 mıntıka vardı. Açlık Oyunları her yıl oyunları için özel olarak inşaa edilmiş bir arenada yapılmaktadır.
74. Açlık Oyunları'nı kazandıktan sonra Katniss ve Peeta, Panem ülkesinin en yoksul bölgelesi olan 12. Mıntıka'ya geri dönmüşlerdir. Katniss ve Peeta Panem şehrindeki Zafer Turu'ne başlamaya hazırlanıyorlardı fakat oyunları kazandıklarından ve Peeta Katniss'e olan duygularını serbest bıraktıktan ve Katniss akıl hocaları Haymitch Abernathy istediği gibi abartılı bir şekilde karşılık verdiğinden beri konuşmamışlardı. Katniss, 12. Mıntıka'ya dönüşleri üzerine Gale'in kendisini öpmesinde olduğu gibi, Peeta ve Gale olan duygularını anlamakta zorlanıyordu. Katniss'in tam ayrılacağı gün Başkan Snow Katniss'in evine geldi ve ona Panem'in insanlarını, Peeta ile olan aşkalarını ikna etmek zorunda olduğunu söyledi çünkü Oyun'lardaki intihara girişimlerinin aşktan çok Capitol'e başkaldırı olduğunu düşünen insanlar arasında huzursuzluk başlattığını söyledi. Dolaylı olarak Gale ve Katniss'in ailelerini tehdit etti.


Zafer Turu'nun ilk durağı, ölmeden önce Katniss'in arkadaşı ve müttefiki olan Rue'nun evi olan 11. Mıntıka idi. Seromoni sırasında Katniss ve Peeta 11. Mıntıka halkına ufak bir konuşma yaptılar, onlara verdikleri ekmekten dolayı teşekkür ettiler ve Peeta Rue ve Thresh'in(11. Mıntıka'nın kurbanları) ailelerine kendi kazanç payından vermeyi önerdi. Konuşma sona erdikten sonra, yaşlı bir adam eskiden Rue'nun Katniss'e güvende olduğunu belirttiği ıslığı çaldı. Islık bir işaret gibi davrandı ve herkes Katniss'i, onun Rue'ya veda ederken yaptığı işaretin aynısı ile selamladı. Ancak yaşlı adam vurularak öldürüldü ve Capitol turun geri kalan kısmında herhangi bir kişisel konuşmanın yapılmasını reddetti. Daha sonra Katniss ve Peeta tüm mıntıkalar ve Capitol boyunca turlarına devam ettiler. Katniss Peeta'yı aşklarının önemini vurgulamak zorunda oldukları konusunda bilgilendirir ve Peeta yanıt olarak, röportaj sırasında Katniss'e evlenme teklif eder. Buna rağmen, Katniss, mıntıkalar boyunca isyanı bastırma ve Snow'u ikna etme çabalarının başarısız olduğunu haber alır. 12. Mıntıka'daki kutlama yemeğinde Katniss, 8. Mıntıka'daki şiddet içeren ayaklanmayı ve bunun sonucunda Barış Gücü'nün pek çok sivili öldürdüğünü gösteren gizli TV yayınını görür. Bu olaydan sonra 12. Mıntıkada güvenlik kitlesel olarak sıkılaştırıldı ve Barış Gücü görevlileri yerlerini aldılar. Gale Barış Gücü'nin yeni lideri tarafından, avlandığı için kırbaçlanmış ve 12. Mıntıka'nın çevresini saran tellerdeki elektirik, Katniss'in kaçmasını ya da avlanmasını engellemek için devreye sokulmuştur. Buna rağmen Katniss ormana kaçmış ve 8. Mıntıka'dan gelen iki tane kaçak ile karşılaşmıştır. 13. Mıntıka'nın aslında Capitol tarafından yok edilmediği, sakinlerinin yer altına gittikleri ile ilgili bir teorilerini Katniss ile paylaştılar. Eve döndüğünde, Cinna ve stilisti düğün çekimlerine Kantniss'i hazırlamak için hazır bekliyorlardı. Stilisti Katniss'e, kendisinin önderlik ettiği ayaklanmanın Panem boyunca yayıldığını ve Capitol'e giden malzemelerde aksama olduğunu anlattı. Başkan Snow her çeyrek yüzyılda bir düzenlenen açlık oyunlarının özel versiyonda, 75. Açlık Oyunları için oyunları kazanan haraçların sağ kalanları arasından birer haraç seçileceğini duyurmuştur. Katniss 12. Mıntıka'nın kadın haracı olarak, Haymitch ise erkek haraç olarak seçilmiş fakat Peeta Katniss'i korumak için gönüllü olmuştur.


Capitol'e vardıklarında Peeta ve Katniss tüm mıntıkalardan gelecek olası düşmanlara göz gezdirdiler. Katniss Açlık Oyunlarını 14 yaşında kazanmış olan, 24 yaşındaki Finnick Odair ile ve Finnick'in 80 yaşındaki akıl hocası Mags ile tanışır. İkisi de 4. Mıntıka'dan gelmektedirler. Aynı zamanda 3. Mıntıka'dan yaşlı Beetee and Wiress çiftiyle karşılaşır. Kendilerinin sıra dışı zeki ve elektornikle çalışmaya uyum sağladıkları söylenmektedir.
Oyunlar, kubbe şeklinde şekillendirilmiş ve etrafı minyatür bir denizle çevrilmiş ufak bir adada geçmektedir. Cornucopia adanın ortasında yerleştirilmiştir ve adada ormanlık bölge bulunmaktadır. Oyunlar başladıklarında Peeta ve Katniss, kendilerini Finnick ve Mags ile doğal bir ittifak içerisinde bulurlar. Arenanın çevresini öğrenmek istediler fakat Peeta'nın kalbi durdu. Şansları yanlarındaydı çünkü, Finnick ona kalp masajı yapabilecek kadar eğitimliydi. Gece yarısı, yıldırım yakınlarındaki bir ağaca çarptı ve bir saat sonra oyun yapımcıları grupların olduğu bölgeye zehirli bir duman saldı. Duman kaslarda spazma sebep oldu ve Katniss Mags'i, Finncik ise Peeta'yı taşımaya çalışırken koşmalarını önledi. Katniss Mags'i taşıyamadığı için, mags kendisini feda etti, böylelikle diğer üçü kaçmayı başarabildi. Mags'in ölümünden sonra bir grup mutant maymunun saldırısına maruz kaldılar ancak, 8. Mıntıka'dan gelen kadın haracın Peeta'yı kurtarmak için kendini feda etmesi sonucu kurtuldular. Katniss, Peeta ve Finncik küçümseyici ve çoğu kez zalim olan 7. Mıntıka'nın kalibi Johanna Mason güçlerine katılırlar. Grupta sakat Beetee ve şoka girmiş, sürekli olarak tik tak şeklinde sayıklayan Wiress bulunmaktadır. Wiress'in sözlerinden Katniss adanın saat şeklinde tasarlandığını ve oyun yapımcılarının felaketlerinin yıldırım sinyali ile harekete geçen zaman çizelgesine göre meydana geldiğini farketmiştir.
Cornucopia merkezinde toplandıkları sırada kariyerler gruba saldırmış ve Wiress'i öldürmüşleridir. Mücadele oyun yapımcıları bölgeyi değiştirerek, savaşı kısa sürede sonlandırmışlardır. Beetee areanın aydınlatmasındaki elektriği, kalan kariyer haraçları üzerinde kullanabileceği bir plan hazırlar. Geceleyin grup plan için ayrılır ancak kalan haraçlardan tarafından bağımsız olarak saldırıya uğrar. Katniss kendinden geçmiştir ve takipçisi Johanna tarafından kaldırılmıştır. Daha sonra Johanna Katniss'den uzaktaki geriye kalan iki haraca liderlik etmiştir. Yaralanan Katniss, Beetee'ye rastlar, tele bağlı bir bıçak tutmaktadır ve planladıkları gibi teli korumakalkanına yönlendirmiştir. Katniis teli bir oka bağlar ve korumakalkanını kontrol panelini hedef alır ve sonucunda kısa süreli felç geçirir. Uyandığında, var olduğunu düşünmediği 13. Mıntıka'ya götürülmüştür. Finnick, Beetee, ve Haymitch'e katılır. Fakat Johanna ve Peeta Capitol tarafından esir alınmıştır. Katniss oyunların başından beri, birçok haracın, Haymitch'in ve gizlice Capitol'e karşı olan baş oyunkurucu Plutarch'ın arasında Katniss ve Peeta'yı arenadan kaçıracak gizli bir plan olduğunu bilmekteydi. Katniss'in görüntüsü, oyunları boyunca neredeyse tüm mıntıkaralara yayılan isyanın sembolü olmuştur. Tüm haraçlar kendi yaşamları pahasına Katniss'i hayatta tutacaklarına dair ittifakta bulunmuşlardır. Kitap, Katniss'in en yakın arkadaşı Gale'in Katniss'in ailesi ile beraber kaçmasına rağmen, 12. Mıntıka'nın bombalandığını ve tamamen yok edildiğini haber vermesi ile biter.sıra geldi filme

ikinci film 201 yapımı ve imdb puanı:7,6
ikinci kitapa heyecan biraz azalsa da filmde aynı şey söz konusu olmamış ve görsellik açısından film çok daha zenginleştirilmiş.çok iyi bir devam filmi olmuş bence.
bu arada oyuncu kadrosu da aynı. filmde en sevdiğim karakterdi katniss'in modacısı.trailer


full filmaçlık oyunları kitap ve filminin yazısı için buraya tıklayınız
ateşi yakalamak kitap ve filminin yazısı için buraya tıklayınız
alaycı kuş kitap ve filminin yazısı için buraya tıklayınız

filmi de,kitabı da tavsiye ederim.
iyi seyirler,iyi okumalar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)