17 Mayıs 2014

waltz with bashir


israil yapımı olan filmin  imdb puanı:8,0
film çocuklara yönelik değil diyerek küçük bir hatırlatma yapıp
yorum yapmadan bu animasyonu size öneriyorum.. Beşir'le Vals, 1982 yılında Lübnan'da yaşanan savaşları ve katliamları konu eden belgesel niteliğinde biranimasyon filmdir.
Filmin yönetmeni ve baş karakteri olan Ari Folman, barda asker bir arkadaşı ile sohbet etmektedir. Arkadaşı, her gece aynı rüyanın tekrarını gördüğünü anlatmaktadır. Bunun nedeni ise 1982 yıllarında Lübnan'da İsrailOrdusunda asker iken savaş sırasında istemediği halde yapmak zorunda kaldığı bir olay yüzünden olduğunu söyler. Fakat Ari, savaş sonrası bunalım geçirdiği ve bu bunalımla beraber hafıza kaybı yaşadığı için o anların hiç birini hatırlamadığını bu konuşma sayesinde fark eder.
Ari, film yönetmeni olan bir arkadaşına gider ve bu durumu anlatır. Hafızasını geri getirmesi için ondan yardım ister. Yönetmen, Ari'ye hafıza ile ilgili birkaç teknik bilgi verdikten sonra; asker arkadaşlarıyla tek tek görüşüp o anıları anlatmalarını istemesini söyler. Ari, dünyanın dört bir yanına dağılmış olan asker arkadaşlarıyla tek tek görüşmeye gider. Her görüşmede anılar tek tek canlanacak ve sonunda büyük resmi görecektir.
Film, İsrail'in 1982'de Lübnan'ı işgalini ve Lübnanlı Falanjistlerin bu işgal sırasında yaptığı "Sabra ve Şatilla" katliamlarını antimilitarist bir bakış açısıyla yorumlamaktadır. Film, 21 ödüle sahiptir.
trailer:


rabbim dünyanın dört bir yanında zorluk çeken müslüman din kardeşlerimin yardımcısı olsun...

not:filmin sonunda lübnan'da ölen müslümanların gerçek görüntüleri var.bu yüzden filmi çocuklarla birlikte izlemeyiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails