6 Şubat 2015

yaban koyununun izinde,haruki murakami...

taa elazığ'da okumuştum bitmişti..


kitap akıcı bir murakami dilinden daha fazlasını vadetmiyor.
ama murakami'yi de küçümsememek lazım.çünkü murakami en sıradan insanları en sıra dışı şekilde anlatabilme yeteneğine sahip bir yazar.ve sanırım ben daha doğru murakami kitabını bulamadım.:/
konu insanı çok sarmasa da kitabı bir merak bitiriyorsunuz.
fantastik ögelerin bulunduğu ama öyle uçan kaçan türden olmayan kendi halinde bir fantazyası bulunan bir kitap.konusu ya da dilinden daha çok murakami'nin genel kültürüne,felsefi,siyasi ve tarihi bilgisine hayran kalıyorsunuz.murakami,orhan pamuk gibi amanın da bakın ben ne ka bilgili,kültürlü ve entelektüelim diye bas bas bağırıp körün gözüne parmak sokar gibi bilgisiyle hava atmoyor.
kitap kahramanlarının ağzından yavaş yavaş kendi engin bilgisini okura çokta çaktırmadan gözler önüne seriyor.ben bu kitapta murakami'nin en çok sahip olduğu felsefik bilgisine hayran kaldım.
murakami diyorsanız okumadan geçilmemesii gereken bir kitap bence.çünkü ben bir yazarı sevdim mi tüm kitaplarını okumak ve yazar hakkında eksiksiz bilgiye sahip olmak isterim.o yüzden okuyun derim..


arka kapak:
Japonya hakkında tüm bildiklerinizi unutun...
Haruki Murakami'nin yarattığı, insanların tek bir kimono görmeden, meslekleri için ter döktükleri, aşırı içtikleri ve dağılmış evliliklerin girdabında sürüklendikleri dünyaya girin.
Bu değişik, unutulmaz öykünün yirmili yaşlardaki kahramanı, çok ünlü bir detektifin küçük erkek kardeşi ya da en azından Japon kuzeni olabilir pekâlâ. Kadınlarla ilişkileri ve kadın kulağına duyduğu aşırı ilgi yüzünden başının derde girmesi yetmiyor, bir de sırtında krem rengi bir yıldızı olan esrarengiz koyunun peşine düşmek zorunda kalıyor. Tokyo'nun kent kargaşasından bir sağ kanat politikacısının geniş malikânesine, oradan da uzak Hokkaido Adası'nın buz gibi ıssızlığına sürükleyen bu kitap, Japonya'nın önde gelen romancısından unutulmaz, büyüleyici, heyecan dolu ve gizemli bir öykü.

"Rüyaların, sanrıların ve inanılmaz bir hayal gücünün, eldeki somut ipuçlarından çok daha önce geldiği, postmodern bir detektif öyküsü." Publisher Weekly

keyifli okumalar...

4 yorum:

 1. Bu kitap hakkında yapılan eleştiriler arasında okuduğum en orijinal ve samimi eleştiriydi. Paylaşımın için teşekkürler :) 1q84'ü de kesin okumuşsundur... Okumadıysan öneririm. Blogunu yeni keşfettim, en yakın zamanda yayınlarını keyifle okuyacağım :)
  Yepp'ten sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yorumların için teşekkürler.beğenmene çok sevindim :)

   Sil
  2. Benim islam tarihi kitabinin özetine ihtiyacım var.. Lütfen yardımcı olur musunuz ? Pazartesi snavım var :(

   Sil
  3. valla yapabilecek bir şeyim yok ne yazık ki.üzgünüm !!

   Sil

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails