8 Ocak 2017

silmarillon,j.r.r. tolkein...#silmarillon okunması oldukça zor bir kitaptı.Bi milyon tane isim geçmiştir kitapta herhalde.🤔
Şiirsel bir dille destansı bir edayla başladı ve bir tarih anlatısına dönüştü.Tanrı İluvatar'dan ve İlk Çağ tarihinden,Orta Dünyanın yaratımından Eilflerin uyanışı ve cücelerin yaratımı ve Melkor'un (Morgoth'ta olabilir iyice karıştı kafamda kim kimdi :/ )Sahuron'a dönüşümden...başladı ve Güç Yüzüklerinin yapımına,Arathorn oğlu Aragorn'nun ortaya çıkışına yani Üçüncü Çağın başlangıcına kadar hikaye efsanevi bir tarih dersi edasıyla sona erdi.
Yüzükkerin Efendisini okuduysanız bu kitabı da muhakkak okumalısınız.Ama yine de söylemeliyim çok lezzetli bir kitap değil.
Yalnız Tom Bombadil'den hiç bahsedilnemesi enteresan.Yoksa ben mi kaçırdım.

tanıtım bülteni:

Tolkien'in en önemli çalışması olarak kabul edilen Silmarillion, onun yarattığı dünyanın özüdür. Kökleri Hobbit'ten önceye uzanır ve Yüzüklerin Efendisi'nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırarak, tüm Tolkien eserlerinin üzerine yerleşebileceği bir yapı oluşturur. Yaşamı boyunca üzerinde çalışmayı terk edemediği ve giderek büyüyüp gelişen bu eser ancak ölümünden dört yıl sonra oğlu tarafından yayımlanabildi. Elflerin en beceriklisi olan Feanorun yarattığı üç Silmaril'in çalınmasıyla birlikte kadim dünyanın en kederli olayları gelişmeye başlar. Silmarillion, elflerin tanrılara isyan ederek Orta Dünya'ya sürülmelerini; orada insanlar ve Cücelerle birleşerek tanrıların en kötüsüne, Morgoth'a karşı verdiği umutsuz savaşı anlatır.

Daha önce "Güç Yüzüklerine Dair" ismiyle yayımlanan ancak Silmarillion kitabında olması gereken metinde bu kitapla birlikte tam metin olarak yayımlanmıştır.

keyifli okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)