8 Nisan 2017

evrim teorisi,felsefe ve tanrı,caner taslaman...


şubat tatilinde başladiğım evrim teorisi okumalarım evrimleşe evrimleşe martta son buldu.😁
İlk şunu söyleyeyim ben biyoloji hiç sevmiim.😁
Kitaba gelince,okuması zor bir kitap ve içeriği oldukça ağır.Özellikle teorinin anlatildiğı biyolojik bilimsel kısımlar.Ama felsefi kısımları çok güzeldi.
Öncelikle evrim ve evrim teorisi arasındaki kavramsal farkı öğrenmek bundan sonraki felsefi okumalarım için çok faydalı olacak.Sonra ise kitap,teis,ateist ve agnostik düşüncelerde evrimi açıkliyor.Dört din ışığınde dünyanın yaratılışı ve yaşı gibi konular irdeleniyor.Aslinda kitabi özetlemek oldukça zor çünkü çok fazla bilgi var ve alip okunması icap eden bir kitap.Hocanin hayranlarina ve bu konu hakkinda araştirma yapanlara,felsefe severlere tavsiye edilir.
#canertaslaman hocanın sanirim 14 tane kitabindan okumadiğim sadece bir tane kitabi kaldi.(Turkiye'deSiyasal Islam adli kitabi)Ilk fırsatta külliyatı tamamlamak duasiyle.😁

arka kapak:

Evrim Teorisi bilimselliğin kriterlerini karşılamakta mıdır? Platon`un, Aristoteles`in, Leibniz`in, Hume`un, Kant`ın, Popper`ın, Kuhn`ıın felsefeleriyle bu teorinin nasıl bir bağlantısı vardır? Evrirn Teorisi`nin felsefî ve teolojik sonuçları nelerdir,,? Tanrı`nın var olup olmadığı meselesiyle Evrirn Teorisi`nin nasıl bir ilişkisi bulunmaktadır? Tanrı`nın varlığını rasyonel olarak ternellendirmeye çalışan tasarım deliline, Evrim Teorisi tehdit oluşturmakta mıdır? Evren, doğa yasaları, evrensel tüm oluşumlar, bütün canlılar ve biz tesadüfen mi oluştuk, yoksa bilinçle ve kudretle oluşturulmuş bir tasarımın ürünleri miyiz? islarniyetin, Hıristiyanlığın ve Yahudiliğin teolojileri gerçekten de Evrim Teorisi`nin reddedilmesini gerektiriyor mu? Bunlar ve bunlar gibi daha pek çok soruya bu kitapta cevap veriliyor. 

Farklı disiplinler arasında çalışmalar yapılması gerektiği, farklı alanların bilgisinin birleştirilmesinin verimli sonuçlar doğuracağı sıkça dile getirilir ama bu dileği yerine getiren çalışma sayısı gerçekten de çok azdır. Söz konusu olan Evrim Teorisi ve onun bilimsel, felsefî ve teolojik açıdan ele alınması ise, bu sorun iyice kendini gösterir. Bu kitapta bu sorunlu konu, farklı disiplinler açısından bilimsel ciddiyet ve felsefî derinlikle ele alınıyor ve biyolojiyle ilgilenenler kadar felsefe ve teolojiyle ilgilenenlerin de sorularına cevap veriliyor.


umalım da herkes evrimini tamamlasın ve adam olsun adam :P :))


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails