8 Nisan 2017

yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar,şchopenhauer..


#schopenhauersevmediğim bir isimdi ama okuduğum kitaplarından sonra hayran kaldım.Her ne kadar pesimist felsefenin kurucu olupta karamsar fikirlere sahip olsada bu onun aydın kişiliğini gölgede bırakmıyor.Yaşam Bilgeliği Üszerine Aforizmalar da denemeyi andiran,sohbet havasında açık ve seri şekilde yazılmış çok hoş bir felsefi inceleme.Felsefeden anlamayan ya da felsefeyi bilmeyen birininde çok rahat okuyabileceği edebi tarafı ağır basan felsefi denemeyi herkes severek okuyacaktır diye düşünüyorum.

arka kapak:

"Herkes tıpkı kendi derisinin altındaki g'ibi, kendi bilincinin içindedir ve doğrudan yalnız kendi bilincinin içinde yaşar; Bu nedenle ona dışarıdan yardım edilemez."

Schopenhauer'ın felsefesi tüm yaşamımızın daha iyi olabileceği görüşünden yola çıkıyor. Madem bir kez dünyaya geldik, ömrümüzün yıllarıyla başa çıkmamız gerekiyor. Önerileri çabuk hazları yeriyor, ama büyük çaba göstererek buna katlanana da entelektüel mutluluk vaat ediyor. Düşünce tarzının karamsar ve alaycı havasına katlanmak kolay değil, ama ardından büyük bir dâhinin havaifişek gösterisiyle ödüllendirileceksiniz.

Hiç kimse bu kitaba ilgisiz kalamaz:Ya Schopenhauer'ın dünya görüşüne karşı çıkar ve böylece kendi görüşünü keskinleştirir ya da onda dünya üzerindeki varlığıyla daha kolay başa çıkabilmek adına gerçekten yardımcı olabilecek bilgiler bulabilir. Bu kitap felsefeyle ilgilenenler için bir zorunluluk, düşünen, aydın insanın kütüphanesinde bulunması gereken bir eser.
(Tanıtım Bülteninden)


bu abi çok keyifli bi abi :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails