6 Şubat 2014

türk marşı


müzik sever misiniz ? ya klasik müzik,peki ya ceza bir de mozart ve beethoven desem ya bir de david garet ? 
bu kadar sorunun ardından bu post okunur  hepsinin cevabı burada 

bugün bu konudan bahsetmek istedim :)
vikipedi
Türk Marşı (özgün adı: Rondo alla Turca), Wolfgang Amadeus Mozart'ın bir bestesidir.
Türklerin Avrupa'da hayranlık uyandırdığı o yıllarda, Mehter Marşı'ndaki ritimden esinlenen Mozart, 1783 yılında 11 numaralı la majör piyano sonatı'nın  3'üncü bölümünde "Ronda alla Turca" (Türk Marşı)'nı besteler. Bu beste halen, Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm özel davetlerinin yanı sıra, ülke tanıtımında kullanılmaktadır.
Ludwig Van Beethoven'ın da Türk Marşı olarak eseri vardır. Turkish March Beethoven (part of Op. 113 No. 4): Die Ruinen von Athen (The Ruins of Athens)
Türk rap sanatçısı Ceza, sonatın üçüncü bölümüne 2012 yılında Türkçe söz yazdı ve parçaya bir klip çekildi.

en beğendiğim keman virtiözünden david garrett'ten türk marşı 
david garet

david garet dünyanın en önemli keman virtiözlerinden kabul edilen babası alman,annesi amerikalı bir müzik şahsiyeti :)
vikipedi
bugün dünya çapında bir şöhret ve başarıya sahip David Garrett yaşayan en önemli keman virtiözlerinden biri kabul edilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde gerçekleştirdiği konserlerinin biletleri aylar önceden tükenen ve gittiği her ülkede medya ve halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan David Garrett ayrıca bilinen parçaları da cover yapıyor. Bu parçalar arasında Nothing Else Matters, He is A Pirate ve Smooth Criminal gibi parçalar bulunmaktadır. Grubunda gitarist, baterist, bassist ve klavyeciler bulunmaktadır.

mozart

vikipedi
Wolfgang Amadeus Mozart (Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart) (d. 27 Ocak 1756 Salzburg , Avusturya - ö. 5 Aralık 1791Viyana)
Klasik Batı Müziği'nin, en üretken ve en etkili bestekârlarından biridir. Yapıtları, senfonilerikonçertoları, oda orkestralarını, piyanoyuoperayı ve korolu müzikleri etkilemiştir. 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Mozart, Avrupalı bestekârların en popülerlerindendir ve birçok eseri standart konser repertuarlarında kullanılır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür.


beethowen,türk marşı

beethowen

vikipedi
Ludwig van Beethoven (d. 16 Aralık 1770 - ö. 26 Mart 1827), Alman klasik müzik bestecisi.
Beethoven çok titiz çalışan bir müzisyendi. Müziği, ifade gücü ve teknik olarak çok üst seviyedeydi. Beethoven, Haydn ve Mozart’tan devraldığı prensipleri geliştirdi, daha uzun besteler yazdı ve daha tutkulu, dramatik eserler oluşturdu. Özellikle Op. 109 piyano sonatıyla Klasik müziğin Romantik Dönemini başlatmıştır.
Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır olmuştur. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiştir. 9. senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.
1827 yılında 56 yaşındayken dünyaca tanınan bir besteci olarak siroz hastalığı nedeniyle vefat etmiştir ve cenazesine otuz bine yakın insan katılmıştır.
ceza,türk marşı


vikipedi
1977 yılında Üsküdar'da dünyaya geldi. Küçük yaştan itibaren rap müzikle ilgilenmeye başladı. Ceza takma adını atışmalarda rakiplerin ve seyircilerincezamız geldi demelerinden ötürü bu ismi almıştır. Public Enemy grubundan çok etkilendiğini söyleyen Ceza , sert sözlerin raple dışarıya nasıl vurulduğunu görüp kendine takma isim olarak Fatalrhymer da ekleyip Ceza a.k.a Fatalrhymer oldu. Bu arada eğitimini tamamlayıp iş hayatına atıldı. Bir elektrik teknisyeni olarak bir yandan iş hayatına devam eden Ceza bir yandan da rap hayatına hız verdi. Hem işin hem rapin bir arada gitmediğini gören Ceza teknisyenlikten istifa etti ve kendini tamamen rap müziğe adadı. Ceza Türkiyede rapin özellikle de flex rapin öncüsüdür.

bir taşla birkaç kuş vurmak diye buna deseler gerek :) bir kerede kaç müzisyen tanıttım.tek amacım türk marşı'nı dinletmekti :) neyse hayır gelsin :)
pek müzikli bir post oldu,iyi dinlemeler :)
küçük bir not :yazı karakterlerinin kozmopolitliği yüzünden kusuruma bakmayınız :)

4 yorum:

 1. klasik müziğe ,kemana hayır diyemem bayılıyorum

  YanıtlaSil
 2. ne güzel anlatmışın, keyifle okudum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçi çok yazı yazdığım bir post değildi ama yinede beğenmene sevindim,teşekkür ederim :)

   Sil

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails