8 Kasım 2015

cehennem,dan brown.

cehennem,dan brown'nun nereneyse en nefret ettiğim kitabı oldu.
diğer okuduğum kitaplarında ki akış,heyecan ve insanı şaşırtan bilgiler bu kitapta yok idi.
italya'ya selam duran sanki italya ve floransa için hazırlanmış  turizim rehperi gibiydi kitap.
tamam içinde ki sanat tarihi bilgilerine bir şey demiyorum ama sanki dan bronw floransa valiliğinden bir ödenek almış ve floransa'nın tarihi güzelliklerini anlatmak için bu romanı yazmış.
lafın özü diğer kitaplarını beğendiğim kadar bu kitabını beğenmedim.
prof.longdon'un hafızasını kaybetmesi,dante'nin ilahi komedyası,sandro boticelli'nin cehennem haritası tablosu bile bana göre kitabı kurtaramadı.kaldı ki tüm kitap bunların üzerine kurulu.bir de dünyanın nüfüsunu azaltma senaryosu var ona hiç değinmeyeceğim.sıkıntıdan patladım.
dan brown'u seviyorsanız bu kitapta listeye eklenmeli tabi ama benim zevkime bu kez hitap edemedi.


Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon başından vurulmuş bir halde hastane odasında gözlerini açar. Ne buraya nasıl geldiğini ne de nasıl vurulduğunu hatırlamaktadır. Camdan gördüğü manzara karşısında altüst olan profesör, evinden binlerce kilometre uzakta, Floransa’da olduğunu anlar. Yaşadığı korkunç baş ağrısına eşlik eden tek şey; sürekli kâbuslarında gördüğü kan kırmızısı bir nehrin karşısından kendisine seslenen gümüş saçlı güzel bir kadın ve toprağa baş aşağı gömülü can çekişen bedenlerdir. Langdon gördüğü kâbusları anlamlandırmaya çalışırken kadın bir suikastçı tarafından takip edildiğini, kendine tedavi uygulayan doktorlardan biri gözlerinin önünde vurulunca anlar. Hastanede görevli diğer doktorlardan biri olan Sienna Brooks’un o ölüm kalım anında yardım etmesiyle hayatta kalır. Simgebilim profesörü kendini bir anda ipuçlarını Dante’nin cehenneminde bularak çözmesi gereken korkunç bir senaryonun içinde bulur. Floransa’nın tarih kokan dar sokaklarından Venedik’in muazzam bazilikalarına uzanan semboller zinciri Langdon’ı insanlık tarihini sonsuza dek değiştirebilecek bir mekâna sürükler. Burası üç imparatorluğun merkezi olmuş, insanlık tarihi kadar eski, dünyanın incisi İstanbul’dur. Ve bu şehirde ya insanlık tarihi baştan sona yeniden yazılacak ya da bunu yazacak hiç kimse kalmayacaktır... 

.. Diz çök kutsal bilgeliğin yaldızlı mouseion’unda ve kulağını yere daya, dinle suyun şırıltısını. 

Batık sarayın derinliklerine in, orada, karanlığın içinde bekler khtonik canavar kan kırmızısı sularına gömülmüştür lagünün ki yansıtmaz yıldızları... 
... Dan Brown, dünyanın birçok ülkesinde çok satanlar listesine giren; Kayıp Sembol, Melekler ve Şeytanlar, İhanet Noktası ve Dijital Kale gibi kitaplarının yanı sıra tüm zamanların en çok okunan romanlarından biri olan Da Vinci Şifresi’nin yazarıdır. New England’da eşi ile birlikte yaşamaktadır.


işte böyle size keyifli okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)