16 Haziran 2016

içimizdeti şeytan,sabahattin ali..kürk mantolu madonna'dan sonra daha da sebahattin ali okumam demişim.
zira madonna insanın içini daraltan bir kitaptı.
refet bey'e de sinir oluyordunuz.gençliğinde bir kadının sev sonra onu unutama sonra git evelen sonra hayat boyu ne karının ne çocuklarının geçmiş yılları yad etme derdinden sevgiden mahrum bırak.hadi canım.kitap daha ne anlatıyordu hatırlamıyorum.
içiimiizdeki şeytan'nın dili diğer kitaba göre oldukça akıcıydı.
hikaye sizi çok içine çekmese de seri bir şekilde okuyorsunuz.
sebahattin ali'nin yaşadığı dönemi düşünerek kitabı kafamda belgin doruk,ayhan ışık filimleri şeklinde canlandırdım.öyle daha bi güzel oldu :)
modernleşmeye çalışan bir ülke de yaşayan geçiş dönemi insanlarının hikayesi içimizdeki şeytan.ama bence abartıldığı gibi muhteşem bir kitap değil.
#kitapağacı'nın haziran dönemi kitabıydı.
daha çok şeyler yazabilirdim ama gerisinin kitapagacı toplantısına saklıyorum :)"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması.. " 


Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor Sabahattin Ali. Aydın geçinenlerin karanlığına, "insanın içindeki şeytan"a keskin bir bakış.

keyifli okumalar....

2 yorum:

  1. Sabahattin ali kitaplarından çoğunu okudum ancak İçimizdeki şeytana sıra gelmedi henüz. :) Ben sabahattin ali kitaplarını sevdiğim için severek okurum diye düşünüyorum :) Tabi bellide olmaz..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. sebahattin ali hayranıysan bu kitabını da seversin bence.ben en başından yazarı sevemedim :/

      Sil

yorumlarınız için teşekkür ederim :)