27 Temmuz 2016

aşk ve gurur/pride and prejudice,jane austen...


size bir kitap,bir film ve bir dizi önereceğim.
üstelik bunu tek bir postta yapacağım :)
ne ka maharetliyim :)

pride and prejudice (gurur ve önyargı)
türkçe çevirisiyle aşk ve gurur.
yıllar önce iki defa bordosiyah yayınlarının çevirisiyle okumuş ve hayran kalmıştım.
daha sonra ağrı'dan türkiye iş bankası yayınları hasan ali yücel klasikleri serisinden kitabı tekrar kütüphaneme kazandırmıştım.hatta tatil için istanbul'a gelmeden önce okumaya başlamıştım.ama istanbul'a gelirken başka kitap okuyacağım diye yanımda getirmemiştim.
ama markete resimde ki seri gelince ve benim kızında tatilde okuyacak kitabı kalmayınca dayanamayıp gidip aldım ve hemen kızın okumasını falan beklemeden  okumaya da başlayıp bir de bitirdim :) (benim 11 yaşına varmış olan kızçem aghatha christie okuyan bir evlat olduğu için bu kiapları çekinmeden onun kütüphanesine aldım)
yazım,imla ve cümle yanlışları olsa da güzel,sürükleyici bir çeviri olmuştu.
elizabeth ve darsy'nin aşklarıyla dört gün boyunca çok tatlı zamanlar geçirdim ki ben romantik kitaptan,filmden falan hiç mi haz etmem.


jane austen'nı tanıyanlar onun hayat hikayesini de bilirler.19.yy'ın ingiltere'sinde yaşamış aslında aşktan yana oldukça talihsiz olan bir kadındır.
bir papazın kızıdır ve ancak akrabasının ölümüyle bir miktar mirasa sahip olabilecek parasız bir adamı sever.birlikte de kaçarlar.o dönemler bir kadın ve erkeğin kaçarak evlenmesi gibi bir durum söz konusu bile olamaz.zaten normal şartlarda ki evliliğe bile razı olmayan bu zengin akraba gençlerin kaçmasına da karşı çıkar.ve tüm mirasından genç delikanlıyı men eder.jane yol esnasında sevdiği adamın fakir ailesine baktığınıve kaçmaları yüzünden tüm ailenin sefalet içinde kalacağını öğrendikten sonra   bu kaçma işinden vazgeçip  kimseler duymadan evine döner ve müzmin bir bekar kadın olarak yaşar.ayrıca çok sevdiği ablasının da denizci olan nişanlısı bir deniz seferinde ölünce iki kız kardeş aşka küserler.
böylece jane austen'nin hayal kırıklığıyla dolu olan hayatı yazdığı tüm kitaplar da ki hikayelerin mutlu sonla bitmesine sebep olur.kalemi en tatlı,en okunan,en unutulmayan aşklara imza atan bir yazar olur jane austen....

şahsen benim okumayı sevdiğim nadide kadın yazarlar arasındadır.ayrıca jane austen'nin tüm kitaplarına bbc tarafından dizi ve film çekilmiştir.netten izleyebilirsiniz ki ben şiddetle tavsiye ederim.

elimde ki kitabın arka kapağında şunlar yazılıdır kitap için:
Unutulmaz Bir Aşk Hikâyesi
Kibir ve gururu dize getirebilecek tek gerçektir, AŞK... 
Klasik dönem romanları arasında önemli bir yere sahip olan Aşk ve Gurur, 18. yüzyıl İngiltere'sinde geçen unutulmaz bir aşk hikâyesini konu alıyor. 
Orta halli bir ailenin zeki ve neşeli kızı ile kibirli ve mağrur olmasının yanı sıra son derece dürüst ve varlıklı genç bir adamın neredeyse nefretle başlayan ilişkilerinin büyük bir aşka dönüşünü anlatan bu kitapta, biri gururlu diğeri önyargılı iki insanın zaman ilerledikçe yanıldıklarına ve birbirlerine yaptıkları onca haksızlığın yalnızca aşkla telafi edilebileceğine şahit olacaksınız. 
Jane Austen'ın büyüleyici bir dille kaleme aldığı, yazarın karakter tahlillerindeki ustalığı ve insan psikolojisini yansıtmadaki yeteneği sayesinde çağının ötesine geçmiş ve klasikler arasında önemli bir yer edinmeyi başarmış Aşk ve Gurur, günümüzde de aynı etkisini koruyarak ses getirmeye devam ediyor…


gelelim diziye

bbc yapımıdır dizimiz  kitaba tamamen sadık kalınarak çekilmiştir.amma bu kadar çirkin insanı (töbe Allah'Im çok töbe :) ) bir araya getirmeyi nasıl başarmışlar şaşıp da kalırsınız.:) ama kitabın tüm tadı dizide de verilmiş.ben izlemenizi tavsiye ederim.hemen yan tarafta bay darcy ve elizabeth'i görüyoruz.
bennet kız kardeşler.


trailer


sıra geldi filme.


hala seyretmeyenler var ise ne duruyorlar derim.

yer yer kitaptan farklılıklar olsa da bence çok güzel bir film olmuş.özellikle oyuncu seçimleri yerinde olmuş diye düşünüyorum.
elizabeth rolünde keira knightley var.bence eliza'nın ruhunu çok iyi  yansıtmış.
bay darcy rolünde de yine ingiliz oyuncu mathew macfadyen var.o da bay darcy'nin ruhunu çok iyi yansıymış.
filmde daha pek çok ünlü oyuncu var ve hepsi rollerinin haklarını vermişler.
filmin imbd puanı:7,8
hala izlemeyenlere şiddetle tavsiye edilir efendim.trailerseyretmeye niyet edenlere keyifli seyirler dileyeyim.

jane austen'nin hayat hikayesinin anlatıldığı film
becoming jane


jane austen'nin hayatının anlatıldığı bir yapım olan becoming jane filmine gelince,
başrollerinde anne hathaway ve james macacoy var.
jane'nin hüzünlü hayatını ve yazdığı romanları anlayabilmek adına bu filmde size yol gösterecektir.
imdb puanı:7,1.

jane austen


vikipedi
Jane Austen (16 Aralık 1775 - 18 Temmuz 1817) 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. SteventonHampshire'da 1775'te doğan Jane Austen; 1783'te Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan ReadingBerkshire'da Abbey okulunda okumuştur. Roman yazmaya 1789'da başlar, 1802'de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından (Mr. Wisley) evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki Aşkın Kitabı (Becoming Jane) adlı filmde işlenmiştir. Babasının 1805'te ölmesinden sonra Southampton'a taşınır. 1809'da Chawton'a zengin kardeşinin yanına taşınır ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler için popüler bir yer haline gelir.
Jane Austen, dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri ve kahramanlarının karakterleri romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen bir köy papazının yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitilmişti. O dönemdeki kadınlardan daha iyi bir eğitim aldığı için şanslıydı. Ebeveyni, çocukların hayal gücüne dayalı oyunlarını cesaretlendirdi. Papaz evinin ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahneye koyabileceği küçük bir tiyatroya çevirdiler. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazıyordu; fakat ilk romanının yayımlanması için yaklaşık 25 yıl daha geçmesi gerekecekti. Austen'in romanları, günümüzde oldukça popülerdir. İnsanların zaaflarını esprili bir anlayış ve zarif bir mizahla eserlerinde işlemiştir. Romanlarının başkahramanlarının hepsi kadındır ve romanlarının hepsi de mutlu bir evlilikle sona ermiştir. İlk olarak Aşk ve Yaşam (1811) adlı kitabı basıldı. Bunu Gurur ve Önyargı (1813), Mansfield Parkı (1814) ve Emma (1816) takip etmiştir. Northanger Manastırı ve İknaromanlarının her ikisi de Austen'in ölümünden sonra 1818'de basılmıştır. Bütün bu romanlar anonim olarak yayımlanmıştır.
Austen, hiç evlilik yapmamış, bunun yerine romanlarının birçok bölümünün geçtiği Bath dahil birkaç yerde ailesiyle birlikte yaşamıştır. Mayıs 1817'de aile, Austen'in hastalığına çare aramak için Winchester'e taşınmış; ancak yazar, iki ay sonra ölmüştür. Cenazesi Winchester Katedrali'nde gömülüdür.
Jane Austen'in tüm romanları, televizyon veya sinemaya uyarlanmış, en başarılı 3 romanı film yapılmıştır. Bunlar: Aşk ve Yaşam(1995), Emma ve İkna (her ikisi de 1996'da gösterime girdi.) Gurur ve Ön Yargı 1995'de çok başarılı bir televizyon dizisi oldu. 2013 yılında yayımlanışının 200. yıl dönümü özel etkinliklerle kutlanan "Aşk ve Gurur" (Pride and Prejudice) romanı ortalama her on yılda bir ya bir sinema filmi, ya da televizyon filmi veya dizisi haline getirilmiştir[1].
18 Haziran 1817'de göğüs kanserinden ölen Jane Austen; öldüğünde henüz 42 yaşındaydı. Winchester Katedrali'ne gömülmüştür.

Romanları

 • Sense and Sensibility/Sağduyu ve Duyarlılık - 1811
 • Pride and Prejudice - Gurur ve Ön Yargı - 1813
 • Mansfield Park/Mansfield Park'ı - 1814
 • Emma - 1815
 • Northanger Abbey/Northanger Manastırı - 1818(Ölümünden sonra yayımlandı.)
 • Persuasion/İkna - 1818(Ölümünden sonra yayımlandı.)

....................
tüm romanların yukarı da da belirttiğim gibi bbc yapı mı dizi ve filmleri var.hepsini izlemenizi ve romanları  da okumanızı tavsiye ederim.

ben o kadar araştırıp okuyup izleyip postu da yazdım.sizde bir zahmet film,dizi ve kitaba iltifat gösterin efendim.
kalın film ve kitaplar....4 yorum:

 1. Hüzünlü bir hayat hikayesi =(. Aşk ve gurur benim de en sevdiğim klasiklerdendir. Kitabını da okudum, filmini de izledim. Keira Knightley gerçekten çok iyi bir oyuncu ve rolünün hakkını fazlasıyla vermiş =). Sıkılmadan büyük bir zevkle okudum yazınızı. Çok güzel bir paylaşım olmuş emeğimize kaleminize sağlık. Sevgilerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beğenmenize çok sevindim,çok teşekkür ederim <3 ^^

   Sil
 2. böyle bir yazıyı görünce nasıl sevindim anlatamam. en sevdiğim yazar, en sevdiğim kitap... her sene bir kere okurum pride and prejudice ı.her filmini, her dizisini, bütün versiyonlarını defalarca izlemişimdir. benim hayatımda yeri, değeri çok büyük. psikolojik olarak çok boşlukta olduğum bir dönem kalbime oturdu Mr. Darcy, sonra da çıkmadı. her genç kızın hayalinde birisi vardır ya oyuncu şarkıcı falan, benim hep Darcy oldu. neyse, birilerinin daha keşfettiğini, sevdiğini görünce mutlu oluyorum. çook güzel yazmışsın, hee ki benim gibi zevke okuyan bir okur için^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beğenmene çok sevindim canım.bay darcy'e kim hayran değil ki ya da hangimizin bir gönlü kırık macerası yok ki ;) aşk ve gurur benimde çok sevdiğim bir kitap.kız kardeşlerimle siyah beyaz versiyonlarına kadar büün filmlerini bizde izlemiştik. :) sıcacık bir aşk hikayesi,artık böyle saf aşklar da böyle dürüst,onurlu ve gururlu adam ve kadınlar da ne yazık ki yok.yine de herkese bir darcy dileyelim :))

   Sil

yorumlarınız için teşekkür ederim :)