15 Aralık 2016

fedailerin kalaesi alamut,vilademir bartol........dikkat edin sizi Allah ile aldatmasınlar...(Fatır/5)
Tam da yüz yıllardır bunu yapıyorlar.Insanın okudukça kanını dondurabilecek bir eser her ne kadar kurgu roman olsada sonuçta özünü tarihi gerçeklerden alıyor.Okurken sıkılacağımı düşünmüştüm ama öyle olmadı zevkle okudum ve aklını kullanmayan,Kur'an ve Sünneti doğru kaynaklardan öğrenmeyen,aklını kullansa da şeytani boyutta kullanan insanların ne denli tehlike arz edebileceğinin tarihi bir kanıtı roman.
Bugün de hala cennet ile kandırılan insanların cinayetlerine canlı kanlı şahit oluyoruz.Hemen yanı başımızda Halep'te Allah adına öldüren ve Allah adına ölen insanlar...Rabbim Halep'in yardımcısı olsun.Amin.

Aslında hakkında çok şey söylenilebilecek bir romandı.ama ben genelde lafı uzatmayı pek sevmiyorum.
bu kitabı okuduysanız amin maalouf'un semerkant'ını da muhakkak okuyun derim ki yazısı için buraya tıklayınız ya da semerkant'ı okuduktan sonra ara vermeden alamut'la devam edebilirsiniz.


arka kapak:

Yılların eskitemediği muhteşem kitap ALAMUT artık Koridor Yayıncılıkta. Hasan Sabbah'ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikayesi. Bir tarafta Hasan Sabbah'ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer. Sabbah'ın yarattığı cennetin içinde gözleri açıldığında hepsinin hayatı hiç umulmadık bir şekilde değişir. Hikaye 11. yüzyıl İranında, kendini peygamber ilan eden Hasan Sabbah'ın, seçilmiş bir grup insanı intihar suikastçısına dönüştürerek bölgede hakimiyet kurmak için çılgınca ve aynı zamanda zekice bir plan tasarladığı Alamut Kalesinde geçmektedir. Güzel kadınların, yemyeşil bahçelerin, şarap ve haşhaşın göz boyadığı sanal bir cennet yaratan Sabbah, genç savaşçılarını emirlerine uydukları takdirde bu cennete gidebileceklerine inandırır. Kendilerini onun yoluna adayan, ölmeyi de öldürmeyi de göze almış olan bu küçük orduyla hükümdar sınıfına gözdağı verebileceğini düşünür. Sabbah kendi deyimiyle insanların saflığını kullanıp dine adanmışlığı politik emellerine alet eder. Artık kapılar onun için ardına kadar açılmıştır.


keyifli okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)