31 Aralık 2016

zamanın kısa tarihi,stephen hawking...#zamaninkisatarihi bitti ama bu hafta çok bereketsiz bir hafta oldu.😐
Önümüzde ki hafta iki okulumun da sınav haftası ve benimde mülakatım var.Yani önümüzde ki hafta daha da bereketsiz olacak gibi.😐
Hayırlısı 🤔
Gelelim kitaba:çok anlaşılır bilimsel dil ve eğlenceli bir #stephenhawking.Fizik konularını anlamak zor olsa da keyifle okunan bilimsel bir kitap.Hawking kitabının çok satmasına şaşırsada kitabı okuyunca neden çok sattığını anlıyorsunuz.Özellikle kara delikler ve zaman yolculuğu en nazar-ı dikkatimi celp eden konular oldu.
Merak edenler çekinmeden alıp okusun zira kitabı beklettiğim için pişman oldun.😐 Genelde böyle oluyor korkup beklettiğim kitaplara hayran kalırken merakla başladığım kitaplar hayal kırıklığı olabiliyor.

arka kapak:

Zamanın Kısa Tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazın alanında bir başyapıt konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak dev bir uluslararası ün kazandı. Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte yandan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın hem de büyük ölçekte evrenin gözlem teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan nitelikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından 300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzayzaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.  
Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni bilgileri katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve zaman yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.  

“Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking doğal bir öğretmen yeteneğine sahip: kolay anlaşılır yazıyor, mizah katıyor ve günlük yaşamdan örnekler veriyor.” 
– The New York Times 
“Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking’in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor.” 
– Time 
“Usta işi.” 
– The Wall Street Journal

keyifli okumalar....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails