20 Temmuz 2014

beyazıt kitap fuarı..

alan sınavı bitti ee biz de ne yaptık tabi ki kitap fuarına gittik.
kiminle mi ? babamla :)
alan sınavım iyi geçti,bildiğim bazı soruları işaretlemişken sildim :/ 
sonradan öğrendim ki doğruymuş :(
bazı yanlışlarımı da gördüm,boş bıraktıklarımında aslında cevaplarını biliyormuşum.ee neresi iyi bu sınavın :)
neyse tevekelletüalAllah inş.
işte kitaplarımmmmm.


arapça dil bilgisi. Ortaçağ felsefesinin zirve ismi İbn Sina deliştirdiği "nefis" kuramında insanı iki boyutu açısından kavramaya çalışır. Metafizik açısından nefs, semavi bir ilkeden gelip insan bedenine ilişerek ona "benliğini" kazandıran manevi bir cevherdir. İbn Sina özellikle insanın akli idrakleri konusunda, nefsin bu semavi-metafizik ilkeyle irtibatını açık olarak ortaya koyar.


Diğer yandan nefs, "tabii organik cismin ilk kemali" olarak insan bedenini fiziki bakımdan yönetir. İnsanın beslenme, büyüme, üreme, hareket, düşünme ve bilme işlevleri bu metafizik cevhere ait güçlerin bedeni yönetmesiyle gerçekleşir.Prof. Dr. Ali Durusoy bu çalışmasında filozofun ortaya koyduğu nefs teorisinde insanı nasıl tanımladığını; psikolojik, epistemolojik ve eskatolojik boyutlarıyla onun alemdeki konumunu nasıl tasarladığını inceliyor. Yazar, İbn Sina'nın özgün eserlerini titiz bir şekilde ve disiplinli bir araştırmayla inceleyerek İslam ve Ortaçağ Felsefesi çalışmalarına önemli bir katkı sağlıyor. Hepimiz aynı dünya içinde yaşıyoruz; fakat farklı şeyler görüyoruz. Aynı şeyi farklı renkler içinde görmek anlaşılır olsa da, birbirine bütünüyle zıt bir biçimde görmek ve değerlendirmek o kadar kolay anlaşılmıyor.Üstelik inançlar söz konusu olduğu zaman, aynı şeyden ters anlamlar, aynı dünyadan birbirine bütünüyle zıt düşen hayat felsefeleri çıkarılabiliyor.

(Önsöz'den)


tefekkür gezileri,ümit şimşek 


Elinizdeki kitap, hepimizin yetenekleri arasında bulunan ve en değerli varlıklarımızdan biri olduğunda hiç şüphe bulunmayan hayal gücümüzün üzerindeki külü silkelemeyi ve bu külün altındaki tekrar canlandırmayı amaçlıyor. Kitabın kahramanı Cem, içimizden biri. Onun, sizden veya benden veya ondan hiçbir farkı yok. Bununla beraber, Cem, hayal gücünün gücünü keşfetmiş görünüyor. Ve bu keşif onu, hepimizin ortak bir şekilde yaşadığı hayatın göz kamaştırıcı yömleriyle karşı karşıya getiriyor...(Önsözden)

bana keyifli okumalar olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails