22 Temmuz 2014

haruki murakami,koşmasaydım yazamazdım..

bir murakami kitabının daha sonuna geldik.kitap akıcı bir murakami dilinden başka bir şey vaadetmiyor.koşmak üzerine kurulu bir kitap.çeşitli zamanlarda yazmış olduğu yazıları bir araya getirmiş yazar.ben artık bilim kurgu içerikli kitaplarını merak ediyorum.onlar bana ne hissettirecek ?


kitaptan :
somerset maugham 'her tıraşta bir felsefe vardır.'diyor.

pain is inevitable.suffering is optional.acı kaçınılmazdır ama acı çekmek bir seçim meselesidir.

evet,öyle.bazı süreçler,ne yapılırsa yapılsın,değişikliği kaldırmaz.ben bu düşüncedeyim.eğer bu süreçle birlikte var olmaktan başka çaremiz yoksa,bizim yapabileceğimiz şey,inatçı bir azimle kendimizi değiştirmek (belki de dömnüştürmek).bu süreci kendi karakterimizin bir parçası haline getirmekten ibarettir.

ben rekor denemesi yapacak hırslı bir genç değilim.ne yaptığını bilmeyen bir makine de değilim.sınırlarımın farkında olarak,biraz olsun kendi yeteneklerimi etkin bir şekilde kullanmayı sürdürmek isteyen,profosyönel bir roman yazarıyım.


Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin...
"Murakami Bey, insan sizin gibi sağlıklı bir yaşam sürünce zamanla roman yazamaz hale gelmez mi?"
Arada sırada insanlar bu soruyu sorar bana. Roman yazmak, sağlıksız bir eylem; yazar olan kişi de sağlıklı olmak dediğimiz çemberden uzak bir yerde, mümkün olduğunca sağlıklı denemeyecek bir yaşam sürmek zorundaymış gibi. 
Biz roman yazmaya çalıştığımızda, insanlığın temelinde bulunan zehir gibi bir şeyi istemesek de çekip çıkarır, görünür kılarız. Yazarlar az çok bu zehre maruz kalır. Bu zehir işin içine girmediği sürece, gerçek anlamda yaratıcılık eylemi ortaya konulamaz çünkü (tuhaf bir benzetmeyle söyleyeceğim ama balonbalığının zehirli kısmının aynı zamanda en lezzetli kısmı olmasıyla tıpatıp benzeyen bir durum galiba). Ama gerçekten sağlıksız olan şeylerle uğraşmak için insan mümkün olduğunca sağlıklı olmak zorundadır. Bu, benim tezim. Yani sağlıksız bir ruh bile, yine sağlıklı bir vücuda gereksinim duyar. İşte bu yüzden, böyle biri sanatçı olamaz, dense bile ben koşmaya devam ediyorum.
Haruki Murakami'den bir tutku olarak koşmak ve bu tutkuyla terbiye edilen yazma eylemi üzerine eşsiz bir metin... Koşmasaydım Yazamazdım kendini "utangaç biri" olarak tanımlayan yazarın belki de en kişisel kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)

keyifle,meyifle okuyun :)

not:murakami etiketinden bütün murakami yazılarına ulaşabilirsiniz ;)

2 yorum:

  1. Bana murakami okumak hic nasip olmadi ama namini pek duydum inşallah okurum bigun :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. bende bu kitaplarla başladım ve henüz umduğumu bulamadım :)

      Sil

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails