12 Nisan 2016

hobbit,j.r.r.tolkein...


tolkein'nin kaleminden çıkmış bir hobbit hikayesi.
ne shannara efsanesi ne yerdeniz öyküleri ne o ne de bu hiç bir şey tolkein'nin kalemiyle ölçüşemez.
 yüzüklerin efendisi'nin filmleri  ne kadar şahane olursa olsun yine de kitabın yanından bile geçmiyorlardı.hoobit ise tam tersi filmi kitaptan çok daha iyi olmuş.
filmin macerası,heyecanı,adrenalini her şeyi kitaptan daha iyiydi.yüzüklerin efendisi,rowerandom,peri masalları üzerine ve maslalları okumuş biri olarak hobbit'i de okumaktan gurur duyuyorum efendim.hurin'nin çocuklarını her ne kadar yarım bırakıp vakti gelecek zamanı beklesem de tolkein kesinlikle okunası muhteşem bir yazar.

hobbit'te yüzüklerin efendisinde ki olayların daha öncesine gidiyoruz.
bilbo bagins'in gençliğine,yüzüğü bulma hikayesine...Bir İngiliz Edebiyatı Profesörü olan J.R.R. Tolkien bundan yaklaşık yetmiş yıl kadar önce dünyaya bir kitap hediye etti. Bu kitapla birlikte insanlar ilk defa hobbit denen ahaliyle karşılaşıyordu. Cücelerden bile kısa boylu, yemeye, içmeye ve eğlenmeye düşkün, iyi yürekli, mutlu ve kendi küçük köylerinde her tür maceradan uzak yaşayan bir ahaliydi hobbitler. Ta ki büyücü Gandalf onları ziyaret edene kadar.

"Hobbit", diğer hobbitlerden aslında hiç de farklı olmayan bir hobbitin, Bilbo Baggins'in fantastik maceralarından oluşuyor. Bilbo Baggins, büyücü Gandalf ve cücelerle birlikte, cücelerin hazinesini kötü ejderha Smaug'dan geri almak için aslında hiç de istemediği bir yolculuğa çıkar. Ama yine de hobbitin içinde henüz keşfedemediği maceracı bir yan vardır ve yolculuk ilerledikçe Bilbo Baggins kendi cesaretinin ve gücünün farkına varmaya başlar. 
Tolkien'in aslında çocuklar için kaleme aldığı "Hobbit", çok geçmeden yetişkinlerden, özellikle de 60'ların asi gençliğinden büyük ilgi gördü. Bunun üzerine Tolkien hobbitlerin, elflerin, cücelerin ve insanların goblinler, troller, kurtlar ve her tür kötü ve çarpık yaratıkla olan mücadelesini anlatmaya devam ederek "Yüzüklerin Efendisi"ni yarattı. Bugün "Hobbit"le birlikte "Yüzüklerin Efendisi" fantastik edebiyatın kült eserleri arasında yer alıyor.tolkein'den okunası bir kitap...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails