26 Ağustos 2016

felsefeye giriş,ahmet cevizci...

 bu felsefe de okuduğum son
usul kitabıdır efendim.daha da usul musul okumam :) zira yeterince usullendim diye düşünüyorum ki artık elimde de okunacak hiç usul kitabı kalmadı.bundan sonra elimde biriktirdiğim tonla felsefecinin tonla felsefe kitaplarını okuyacağım inşllh.

hocanın bu kitabı ağır ilerleyen bir kitaptı ve okuduğum onca felsefeye giriş kitabı arasında en ders kitabı şeklinde olanı ve ağır olanı buydu.ama beni zorlamadı.felsefeye giriş yapmayı düşünüyorsanız bu kitap dediğim gibi birazağır olabilir ama daha önceden giirdiyseniz iyi gelebilir diyorum ben :) ayrıca kitap sadece meraklılarına hitap ediyor,felsefeyle alakanız yok ise,ki bu çok esef edici olur,kitaba görünmeyin deyim.
benim keyif alarak ağır ağır,yazarak çizerek,not alarak okuduğum bir kitap oldu.felsefeyi sevin ya da sevmeyin herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.çünkü sorgulamayan bir zihin güdülmeye mahkumdur......

 "Felsefe, ister akademide doğrudan eğitimi alınsın, isterse insanın kişisel okuma ve araştırmalarıyla hayatına bir şekilde dahil ettiği bir disiplin ve düşünme alanı olsun, kişinin hayatına her yönden olumlu katkılar yapmaya aday bir kültür öğesi ya da düşünme faaliyetini ifade eder. Kişi ister hekim, ister mühendis, ister öğretmen ya da ister hukukçu olsun, kısacası hangi mesleği icra ederse etsin, gerek yaptığı işi anlamlandırıp layıkıyla yapmada, gerekse bir bütün olarak hayatını anlamlandırma noktasında felsefeye ihtiyaç duyar. Günümüzün giderek karmaşıklaşan ve zorlaşan hayatını anlamlandırma, daha sorumlu ve ilkeli bir birey olarak yaşama noktasında, öyle sanılır ki felsefeye daha çok ihtiyaç duyulmaktadır."
Ahmet Cevizci

Referans Kitaplar dizisinin yedinci kitabı olan Felsefeye Giriş, farklı felsefe tasavvurları ve tanımlarından yola çıkarak felsefenin alt dallarını oluşturan metafizik, din felsefesi, epistemoloji, bilim felsefesi, etik, siyaset felsefesi, estetik ve eğitim felsefesi üzerine özlü, ama aynı zamanda derinlikli inceleme ve tartışmalara yer veriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

keyifle okuyun...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)