2 Mart 2017

peygamberler tarihi,


İki haftadır elimde sürünen kitapçağızımı bitirdim.Şükür.Kitabı okurken göz yaşlarımın aktığı doğrudur.(Nasıl bir insan zihniyeti Rabbinin ona gönderdiği peygamberleri katledebilir.😟😨)
Kitabı çok sevdim ve bilmediğim pek çok ayrıntıyı öğrendim.Alan kitabı olarak ilgililerine,meraklı olarak herkese tavsiye ederim. 

arka kapak:

İbrahimi dinlere göre Tanrı tarafından yaratılan ilk insan. Her İbrâhimî dinde Âdem`e bakış açısı ve Âdem`in hikâyesi farklılık gösterse de özünde büyük oranda aynıdır. Sümer mitolojisinde yaratılmış ilk insan ve ilk kral olan Adapa diğer bazı unsurların yanında isimsel olarak da Âdem inancının kökenini oluşturmuş gözüküyor. Âdemin çamurdan, kaburga kemiğinden eşinin yaratılması, cennetten kovuluş, yasak meyve, yılan, Âdem'in bin yıla yakın yaşaması vb. temaları Sümer efsaneleri ile örtüşen motiflerdir.(Adem ve Adapa efsanesi arasındaki ilişki: Tevrat`ın Tekvin bölümüne Adem ile Nuh tufanı arasındaki geçen süre 1756 yıllık bir süreye karşılık gelmektedir. İslami anlayışın da ilgili hadislerin yol göstermesiyle aynı yönde geliştiğini söylemek mümkündür. Ibni Sad, Tabakat`ında Adem`le Musa arasında 3 bin yıllık bir zaman olduğunu kaydetmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails