26 Mart 2017

devlet,platon...


Sosyalizmin ilk nüvelerinin görüldüğü #platon'nun #devlet'i okunması zor olan bir eser.Diyalog şeklinde olduğundan kaynaklanıyor bu zorluk.Her konuya değinilen bu diyalogların özü Platon'nun erdemli devlet #utopya'sı.Gençlik dönemlerinde kaleme aldığı bu diyaloglarda ki bazı düşüncelerden ulaşılmasının imkansız olmasından dolayi ileriki yaşlarında vazgeçmiş.Yanlış hatırlamıyorsam Devlet Adamı eserinde geçiyordu bu fikir değişiklikleri.
Ortak mülkiyet,çiftlestirilip iyi nesiller yaratılan sosyal yapi,filozoflarin yönettiği bir toplum,yönetim şekilleri,astronomi,siir...vs pek cok konuya değiniliyor kitapta.
Platon öyle bir düşunur ki düşün tarihinde tek bir konu yok ki Platon'a dayandirilmasin.
Alfred Wiheathed'in da (buyuk bir ihtimal yanlis yazdim 😅) dediği gibi "Tüm felsefe tarihi Platon'a düşülmüş satır aralarından ibarettir."
Edebiyat ve felsefenin bu nadide eserini zor da olsa bitirdik.

arka kapak:
Platon (Eflatun, İÖ yaklaşık 428/7-İÖ yaklaşık 348/7): Bugünkü üniversitenin atası sayılan Akademia'nın kurucusu (İÖ 387) ve hocası Sokrates'i konuşturduğu "diyaloglar"la felsefeyi yazıya en iyi aktarmış olan ustalardan biridir.

Sokrates'in Savunması (Apologia) ile birlikte diyaloglarının en tanınmışı olan Devlet (Politeia)'te ise Platon, "iyilik", "eşitlik", "güçlülük" ve "haklılık" gibi "insanlık durumları"nı irdeleyerek düşlediği en iyi devletti anlatmış, ve bu temel yapıt, ister yanında ister karşısında olsunlar, 2000 yılı aşkın süredir ortaya konan bütün devlet kuramı ya da toplum düzenlerinin başvuru kaynakları arasında yer almıştır.

Sabahattin Eyüboğlu (1908-1973); Hasan Ali Yücel'in kurduğu Tercüme Bürosu'nun başkan yardımcısı ve Cumhuriyet döneminin en önemli kültür insanlarından biriydi. Tek başına ya da "imece" birlikteliğiyle yaptığı çeviriler, HayyamX'dan Montaigne'e, Platon'dan Shakespeare'e hep, dünya kültürünün doruk adlarındandı.

M. Ali Cimcoz: Çevirmen, seslendirme sanatçısı ve Türkiye'nin ilk özel galerisi Maya'nın kurucu yönetici olan Adalet Cimcoz'un iş ve hayat ortağıdır. Sabahattin Eyüboğlu ile yaptıkları Devlet çevirisi ise, 1959'da Türk Dil Kurumu'nun ilk çeviri ödülüne değer bulunmuştur.

keyifli okumalar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)