11 Mart 2017

50 felsefe fikri,ben dupre...


2017'nin liste başı kitabım sanırım bu olacak.Muhteşem güzeldi.Felsefe Tarihine yön vermiş temel düşünceler,din felsefesinin temel sorunu "deliller",dünya düşünce tarihine yön vermiş temel kuram ve paradokslar....herşey herşey bu kitapta.
Yazarın tarafsız ve tam bir ilim adamı yaklaşımı takdire şayandı.
Herkese tavsiye ederim ki.🤗

Kabul, konuyu "Felsefe yapma!" diye kestirip atabilmek büyük konfor. Felsefenin çetin sorularıyla cebelleşmektense filozoflara fildişi kulelerde yaşayan ve "kaşıyacak bir şey olsun diye uyuz icat eden" gerçek hayattan kopuk muhteremler klişesiyle bakmak mümkün. Ama klişeler üstünden yaşamak yerine kendi yolumuzu çizmek istiyorsak, "ne yapabilirim?" değil "ne yapmalıyım?" sorusunun cevabını arıyorsak yüzümüzü dönmemiz gereken yer felsefedir. Bırakın hayattan kopuk olmayı, tam da hayatın özüne dair konuşan şey felsefedir.

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Felsefe Fikri, anlatım dilinden tasarımına kadar kolay anlaşılabilir olmayı hedeflemiş, okuru dolambaçlı yollarda yalnız bırakmayan ideal bir felseye giriş kitabı. Her zaman felsefenin odağında olmuş bilgi, bilinç, kimlik, etik, hukuk ve estetik gibi kavramlar hakkındaki tartışmaları; kavanozdaki beyin problemi, Platon'un mağarası, berber paradoksu, ünlü "düşünüyorum öyleyse varım" önermesi ve tutuklu ikilemi gibi keyifli ve zihin açıcı başlıklar üzerinden okurla paylaşıyor. Önyargılarını kırıp adabıyla felsefe yapmak isteyen herkes için hayli faydalı bir kitap.
(Tanıtım Bülteninden)


felsefeyle kalın....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails