5 Şubat 2017

babil prensesi,voltaire...


Binbir gece masalları bilemedin mitoloji tadında yine Fransa ve hoşgörüsüzlük eleştirisi içeren bir kitaptı.Ama bunu çok sevmedim.


arka kapak:


Voltaire'in 1768 yılında yazdığı felsefi öyküsü Babil Prensesi'nde iki âşık Asya ve Avrupa'da birbirlerini aramaya çıkıyorlar. Talihsizliklerle sürekli birbirlerinden ayrı düşen âşıkların yolda başlarına gelenler nüktedan bir tarzda aktarılıyor. Aydınlanma Çağının düşüncelerinden örnekler taşıyan bu öykü peri masallarıyla da benzerlikler gösteriyor. Büyülü kuşların, mitsel karakterlerin yaşadığı masalsı bir coğrafyayı tasvir eden Voltaire, soylu sınıftan ve burjuvaziden tiksintisini ironik diliyle aktarmaya devam ediyor.

"Voltaire, hemen hemen tüm öykülerinde, Binbir Gece Masalları'nın ve antikçağın coğrafyasını kullanır; ne ki, Babil'in Paris, Brahmanların ya da Druidlerin ise Roma Kilisesinin rahipleri olduğunu fark etmekte gecikmez. ."
-Jorge Luis Borgesorges-
(Tanıtım Bülteninden)


yine de seviyorum voltaire'yi :)

2 yorum:

  1. Bu aralar ylisanımdan ötürü ve ilgimden de ötürü tabi felsefeye merak salmş durumdayım.. Ne okusam diyordum.. Ne hoş tavsiyelerin var..
    LuNa'dan huzur ve sevgiler

    YanıtlaSil

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails