5 Şubat 2017

denemeler,francis bacon...


Tarihten kopup gelmiş kitapların en güzel yanı o zamandan bu zamana ışık tuttukları gibi kendi dönemlerine ve yakın tarihlerine de ışık tutmaları ve o dönemlerden de haber vermeleri.
#francisbacon'ı aslında sevmesem de "Bilgi güçtür." sözüyle Aydınlanma Çağını başlatmış sayılması taktire şayan bir tespit.Batı bu sayede silkinip kendine gelmiş.Skolastik düşünceden pozitivizmin doruklarına çıkmış.🤔
Ha birde #deneme okumayı sevdiğimi söylemişmiydim.😋
Bilge bir düşünürden bilge söylemler.


arka kapak:
Celsus aynı zamanda bir bilge kişi olmasaydı, hekim olarak, hem sağlığın hem de uzun yaşamanın en önemli koşullarından biri diye, karşıt şeyleri birbiriyle sürekli değiştirmeyi, ama bunu yaparken daha kolay olan aşırı uçlara yönelmeyi öğütlemezdi. Başka deyimle: hem aç kal hem de doyuncaya dek ye, ama doymayı yeğ tut; hem uyanık kal hem uyu, ama uyumayı yeğ tut; hem otur hem kımılda, ama kımıldamayı yeğ tut, demek istiyordu.
Kuşlar arasında yarasa ne ise, düşünceler arasında kuşku da odur: ikisi de hep alacakaranlıkta uçarlar. Kuşkularımızı baskı altına almak, hiç değilse gözaltında bulundurmak zorundayız, çünkü kafamızı bulandırır, arkadaşlarımızı yitirmemize yol açar, işimizi altüst eder çığırından çıkarırlar.
keyifli okumalar..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)