12 Ekim 2016

çavdar tarlasında çocuklar,j.d. salinger...

kitabı bir günde okudum bitti.çok seri ve keyifli bir kitaptı amma öyle kitap sitelerinde ki yazılan yazılar gibi ki bence sırf satılsın diye öyle olay yaratacak,her yeri sarsacak tüürden de değildi.
holden adlı ergenlik döneminde ki bir gemcin kardeşinin ölümünden sonra bunu atlatamaması ve ergenlik hezeyanlarıyla birlikte o dönemin asiliğiyle birlikte savrulmasını konu ediniyor.
kitap boyunca inşllh bu oğlanın başına bir şey gelmez diyor ve biraz da hop oturup hop kalkıyorsunuz.
ailesinden birini kaybeden ya da ergenlik döneminde evladı olan ebeveynler için aslında çok ideal bir kitap.o dönem ve o depresif halde olan çocuklarını  daha iyi anlayabilmeleri için.
okuyun,illa ki size br kapı açar bu kitap..


Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater'ı ve Ackley'i bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice'i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra.
Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger'ın tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield'in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger'ın.
1993'te Franny ve Zoey ile Dokuz Öykü adlı kitaplarını yayımladığımız Salinger, 1963'ten bu yana yeni bir yapıt yayımlamamasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.

keyifli okumalar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails