18 Ekim 2016

dönüşüm,franz kafka..

franz kafka'nın kafasına hayran kalmamak mümkün değil amma kalemi,yazarlığı çok sıkıcı.
dava'yı okuduğum da da (yazısı için buraya tıklayınız ) çok sıkılmıştım ki ben tam bir distopya canavarıyım.
değişim daha seri bir kitaptı ama en azından.çok enteresan bir konuya sahip şöyle ki,baş kahramanımız bir gün uyanır ve kocaman bir örümcektir ve tek derdi ailesinin geçimini sağladığı için işten kovulmamaktır.
kitap konuyu ele alış tarzıyla albert camus'un yabancı kitabını (yazısı için buraya tıklayınız ) hatırlatıyordu.
mekanikleşmiş,duygusunu,insanlığını kaybetmiş,aile bireyleri arasında sevgiden yoksun kalmış insanların madiiyat,geçim dertleri.her iki kitabında ortak vurgusuydu.
kafka çok enteresan konuları,çok farklı bir bakış açısı ve işleyiş tarzıyla ama ölümüne sıkıcı bir dille ele alan bir yazar.evet hayran kalınacak bir kalem olduğu konusunda hiç bir itirazım yok ama okurken yine de beni bunaltıyor.harika konuları niye bu kadar sıkııcı bir dile dönüştürmüş bilemiyorum.yine de okumadan geçilmeyecek bir yazar kesinlikle değil.dönüşüm'i de muhakkak okuyun derim.Franz Kafka'nın 1915'te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, anlatım sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince ayrıntılarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda toplumun dayattığı, işlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran bireyin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir. 

Kitabın Değişim olarak bilinen adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal'in açıklamasında bulur: "Gregor Samsa'nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil fakat 'başkalaşım'dır O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler geçirmemiştir; artık farklı bir canlı türü olmuştur."

Bu açıklama, Kafka'nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: "Herkes, beraberinde taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşıyor. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılmasının nedeni de bu. Özgür ve doğal bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için doğal yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan gibi yaşamak çok güç, o nedenle hiç olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var... Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha kolay." 
(Tanıtım Bülteninden)

kkeyifle kalın..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

yorumlarınız için teşekkür ederim :)

Related Posts with Thumbnails